В края на март 2018 г. бе обнародван новият Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), който официално въвежда в българското право изискванията на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма. В помощ на заинтересованите лица, който попадат в обхвата на този закон, разработихме обучение за зпознаване и тълкуване на закона с цел правилно и своевременно приложение.
АУДИТОРИЯ
Обучението е подходящо за задължените лица по ЗМИП, сред които застрахователи (определени категории), кредитни (банки), платежни и финансови институции, лизингови организации, търговци на едро, инвестиционни посредници, пенсионноосигурителни дружества (за част от извършваните от тях дейности), юридически лица с нестопанска цел (при наличието на определени предпоставки), счетоводители и юристи (предоставящи определени типове услуги), нотариуси, частни съдебни изпълнители, регистрирани одитори, обменни бюра, лица, които извършват по занятие посредничество при сделки с недвижими имоти и др.
ТЕМАТИКА
Модул 1. Новото законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, в сила от 31.03.2018 г. Общи положения на ЗМИП, анализ на основните понятия с които си служи закона: „действителен собственик“, „контрол“, „група от предприятия“, „делово взаимоотношение“, „свързани операции“, „случайна операция или сделка“ и др. Категории задължени лица по ЗМИП.
Модул 2. Мерки за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари: Комплексна проверка на клиентите; Събиране и изготвяне на документи и друга информация при условията и по реда на ЗМИП; Съхраняване на събраните и изготвените за целите на ЗМИП документи, данни и информация; Оценка на риска от изпиране на пари; Разкриване на информация относно съмнителни операции, сделки и клиенти; Разкриване на друга информация за целите на ЗМИП.
Модул 3. Вътрешни правила по ЗМИП. Срокове за приемане и представяне на Вътрешни правила по ЗМИП. Групови политики по ЗМИП. Минимално съдържание на вътрешните правила по ЗМИП.
Модул 4. Докладване на съмнителни сделки и операции. Специфични мерки за превенция, което следва да се предприемат от лицата, които по занятие извършват счетоводни услуги.
МЕТОД НА ПРЕПОДАВАНЕ
Динамичен тренинг, с представяне на проблематични области в разглежданата материя, съпътстван от мултимедийна презентация и обсъждане (в действие) на възникналите въпроси. Презентацията е реализирана чрез презентационен софтуер Prezi.
ФОРМА НА ПРОВЕЖДАНЕ
- Персонално
- Публично
- Фирмено
РАБОТЕН ЕЗИК
Български
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Алфа Куолити издава удостоверения за успешно участие в обученията по отделните теми
Информация за следващи дати за публично обучение може да получите в работни дни от 10.00 до 17.00 ч., на тел.: 02-8624903 | 02-8687531 | 0882 606 008 или ни пишете на e-mail: office@alphaquality.org
Предстоящи обучения
Петър Петров
Петър Петров е водещ консултант по финансов анализ – както на фирми, работещи в областта на реалния сектор, така и на финансови институции и организации с нестопанска цел. Автор на книгите „Практически анализ на финансовите отчети – концепция и примери“, „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“, „Наръчник: Счетоводство и финанси за мениджъри“, „Наръчник: Ефективно взаимодействие управител – счетоводител“, както и на над 200 публикации в специализирани и периодични издания по тематики, свързани с прогнозирането на финансови затруднения, анализа на финансовите отчети, счетоводството и кредитния анализ. Автор на научни разработки в областта на ликвидността на нефинансовите предприятия на отраслово ниво, представени на международни научни конференции в страната и в чужбина. От 2018 година е докторант на самостоятелна подготовка към Технически университет – София с докторантура на тема „Усъвършенстване на инструментариума на ликвидността в нефинансовите предприятия (на база на изследване на първичния автомобилен пазар в Република България)“.
Консултира както малки и средни български и чуждестранни фирми, така и мултинационални компании, опериращи в над 165 държави в света. Участвал е в преговори на държавно ниво като водещ консултант.
От 2005 г. е автор и водещ на фирмени обучения, динамични тренинги и семинари, свързани с тематиката на анализа на финансовите отчети, манипулациите и фалшификациите на финансовите отчети, разработването на успешни бизнес планове, бизнес преговори, успешните презентации. Лектор на Германо-Българска индустриално-търговска камара, Гьоте-Институт България, Международен банков институт, както и други институции.
Цената е за един участник в публично обучение. Включва удостоверение (сертификат), кафе-паузи, учебни пособия и помощни учебно-методически материали. Цената не включва ДДС.
Отстъпки:
◾ 5% за ранно записване до 30 дни преди началото на обучението;
◾ 10% за двама и повече участници от една организация;